fbpx Skip to content

Česká cena za architekturu – krnovský finalista

Česká cena za architekturu má třiatřicet finalistů, prohlédněte si nejlepší novostavby

Česká komora architektů zveřejnila 31. května na nominačním večeru třetího ročníku České ceny za architekturu stavby, které mezinárodní porota nominovala do prestižního výběru. Mezi nominovanými je i řada nově postavených rodinných domů, které se mohou stát inspirací pro ty, kdo uvažují o stavbě vlastního domu.

Kompaktní dům v Krnově je finalistou České ceny za architekturu! Autorem díla je Ateliér 38.

ZDROJ: Novinky.cz https://www.novinky.cz/bydleni/tipy-a-trendy/474119-ceska-cena-za-architekturu-ma-triatricet-finalistu-prohlednete-si-nejlepsi-novostavby.html

Soutěžní přehlídka staveb postavených nebo zrekonstruovaných na území České republiky v posledních pěti letech má sloužit k propagaci kvalitní české architektury a má upozornit na nejlepší stavby.

Nejčastějším tématem letošních nominací jsou podle pořadatelů stejně jako loni rodinné domy a vily, kterých je i s rekonstrukcemi třináct. Bytové domy jsou mezi nominovanými díly čtyři.

Dům se stodolou na Vysočině od Machar&Teichman a Dům nad vodopádem od Archoo. FOTO: Archiv soutěže Česká cena za architekturu, Peter Fabo, Jaroslav Svoboda
Vila v Beskydech od TREF-Architekti a Bouda Černá voda od ADR, Petra Koláře a Aleše Lapky. FOTO: Archiv soutěže Česká cena za architekturu, Robert Žákovič, BoysPlayNice

 

 

 

 

 

 

V klání spolu soutěží velké stavební komplexy, nákladné stavby i drobná soukromá díla. Soutěž není členěna do kategorií. Šanci tak mají všechny stavby obdobnou, porota bere v potaz jejich účel i stavebníkovo zadání. Do letošního ročníku bylo přihlášeno celkem 145 děl. Podle České komory architektů letos převažují stavby vzniklé pro soukromé účely nad těmi veřejnými. Těch je mezi třiatřiceti nominovanými pouze sedm. Loni přitom tvořily polovinu.

Dvě nominované realizace z veřejných zdrojů vznikly na základě architektonické soutěže s potvrzením regulérnosti od České komory architektů. Jde o Kinonekino od Xtopix architekti a architektky Simony Ledvinkové a o Obnovu nábřeží řeky Loučné v Litomyšli od Rusina Frei architekti a Atelieru Partero.

Stavba s názvem Engel House od CMC architects. FOTO: Archiv soutěže Česká cena za architekturu, BoysPlayNice
Kompaktní dům je dílem Atelieru 38. FOTO: Archiv soutěže Česká cena za architekturu, Roman Polášek

 

 

 

 

 

 

Dvě nominované realizace z veřejných zdrojů vznikly na základě architektonické soutěže s potvrzením regulérnosti od České komory architektů. Jde o Kinonekino od Xtopix architekti a architektky Simony Ledvinkové a o Obnovu nábřeží řeky Loučné v Litomyšli od Rusina Frei architekti a Atelieru Partero.

Zajímavou stavbou ve veřejném prostoru je i dočasná rostlinná instalace Victoria Pragensis – Botanický Labyrint od llj architects a značky Haenke.

A v jakých lokalitách jsou letos nejlepší stavby? Mezi nominovanými je nejvíc staveb z Prahy, dohromady osm. Dalších pět je pak ve Středočeském kraji. Se čtyřmi díly je na třetím místě Jihomoravský kraj, který bodoval i v loňském ročníku.

Dva ateliéry mají větší šanci na zisk ceny

Loňský finalista, atelier ADR, se letos dostal mezi nominované se dvěma realizacemi autorů Petra Koláře a Aleše Lapky v Krkonoších – s Pivovarem Trautenberk a Boudou Černá voda. Dva zástupce má i atelier Stempel & Tesař architekti – jde o přestavbu řadového domu v Praze a rekonstrukci a přestavbu mlýna na bydlení na Slapech.

Sedmičlenné mezinárodní porotě letos předsedá německý architekt Roger Riewe. Spolu s ním přihlášené realizace v letošním ročníku hodnotí porota složená z mezinárodních odborníků na architekturu.

Rodinný dům Neveklov od ateliéru Kunc architects. FOTO: Archiv soutěže Česká cena za architekturu, Jan Vrabec
Vilu s ateliérem navrhl Ateliér Menšík Skrušný.
FOTO: Archiv soutěže Česká cena za architekturu, Filip Kůřil

 

 

 

 

 

 

Vítěz Hlavní ceny i ostatní finalisté budou vyhlášeni na slavnostním galavečeru v pražském Foru Karlín 19. listopadu 2018. Na akci budou vyhlášeny i výsledky ocenění za výjimečný počin a ceny partnerů.

Den po galavečeru se v pražské Galerii Jaroslava Fragnera uskuteční vernisáž výstavy České ceny za architekturu.

____

S kvalitní soudobou architekturou a promyšlenými inevsticemi ve výstavbě jsme to mysleli vždy vážně! Důkazem toho budiž soukromá investice Hradilových. Oslovili architekty s požadavkem na minimalistický ale architektonický hodnotný RD a nyní je stavba nominována na cenu za architekturu. Dokázali tak, že ne vždy je třeba pro kvalitu mrhat penězy. 

“Chtěl jsem vlastním domem inspirovat další generace místních lidí, kteří budou v Krnově stavět nebo rekonstruovat. Dnes po těch čtyřech letech vím, že se to povedlo a mám z toho velkou radost”, říká Tomáš Hradil.

Je to přesně přístup, který hodláme zaujmout k veškeré výstavbě stežejních projektů v Krnově, protože město má možnosti jít příkladem a nemusí to vždy stát mnoho. 

Back To Top