skip to Main Content

Radniční podpora podnikání v novém střihu

O podpoře podnikání, tvorbě pracovních míst a zaměstnanosti jsme už psali. Příspěvek se týkal podnikatelského inkubátoru. V tomto textu zmíním několik moderních nástrojů podpory místní ekonomiky, které bychom jeho prostřednictvím chtěli realizovat…

Podpora stávajících živnostníků a firem: kulaté stoly 21. století

Forma „kulatých stolů“ pro kontakt městského úřadu s komerčním sektorem se příliš neosvědčila. Proč? Obvykle se nezřízeně diskutuje o všem možném bez efektu. Chtěli bychom setkáním dát mnohem větší přidanou hodnotu, vybírat konkrétní téma, moderovat diskusi profesionálním koučem, přivést zajímavé osobnosti, lektory… Vzorem je pro nás přístup radnice v Ostravě-Porubě, přečtěte si o něm tento velmi inspirující článek.

10562929_807999402577938_5944174780763061322_n– INSPIRACE

Jedním z nejvíce diskutovaných témat Krnova se stala městská kavárna. Proč zeje prázdnotou? Mezi argumenty (vysoký nájem, velký prostor, ceny energií…) mi chyběl jeden další. Jaká je úroveň gastronomie v Krnově? Kolik úspěšných restaurací / restauratérů máme? Kolik místních podnikatelů by zkrátka takový podnik zvládlo?

Při vší úctě, moc jich asi není. Na gurmánské mapě ČR (pozor není o ceně, najdete zde řadu úspěšných cenově dostupných podniků) je Krnov pustým místem. Moje myšlenka zní: nestálo by za to uspořádat pro místní kuchaře, restauratéry a hoteliéry praktické kurzy osobností takového formátu, jako je třeba Roman Vaněk?

Tolik jeden příklad z oblasti gastronomie. Inkubátor však může být místem pro řadu dalších zajímavých workshopů, mrkněte vlevo na příklad ze zmiňované Ostravy.

– SPOLUPRÁCE

V zahraničí mě často překvapí, jak výborně spolu živnostníci spolupracují. V penzionu vám doporučí dobrou restauraci, v restauraci obchůdek s místními produkty. Něco si koupíte a dostanete slevu jinam. My Češi to moc neumíme. Spolupráce je přitom klíčová, pokud má drobné podnikání přežít v konkurenci velkých obchodních center a globálních značek. Právě tady může být podnikatelský inkubátor užitečný např. formou workshopů.

– PROPAGACE

Pro nadnárodní řetězce pracují velké týmy marketingových expertů. Jejich cíl je jednoduchý: přesvědčit vás k nákupu. Tomu malé firmy a živnostníci těžko čelí. Město by mělo tento handicap vyvažovat dobrou prezentací místních produktů / služeb / podniků. V Porubě například připravili samostatné webovky obchodniciporuba.cz, ale možností je mnohem více.

obchporuba

Chtěli bychom připravit informační kampaň na podporu místní ekonomiky. Naše město nebude prosperovat, pokud veškeré tvrdě vydělané peníze utratíme v obchodních centrech mimo Krnov. Nechceme se vymezovat vůči všem globálním společnostem. Těžko budeme mít krnovského mobilního operátora nebo výrobce automobilů 🙂 Přesto bychom si měli připomenout, že když koupíme místní produkt, službu, navštívíme obchodníka přes ulici, výrazně pomáháme celému městu. Živnostník totiž většinu svých výdělků obvykle utratí zase v Krnově.

Podpora pro studenty a absolventy: spojka mezi školou a praxí

Na střední škole jsme se učili pasáže z obchodního a živnostenského zákona nazpaměť. Z obchodního práva jsem maturoval a na vysoké škole absolvoval další předmět. Co myslíte, že jsem udělal, když jsem si potřeboval vyřídit živnostenský list, založit obchodní společnost? Našel jsem si postup na internetu, protože jsem to neuměl 🙂

Dnes jsem o dekádu starší. Stal se ze mě zaměstnavatel a vidím, že naše školství se od té doby příliš nezměnilo. Dál zaplavuje studenty tunami zbytečností a generuje tisíce absolventů, kteří jsou v praktickém životě ztracení. To není kritika učitelů. Je to kritika systému. V naší agentuře přitom vyžadujeme málo: umět komunikovat, prezentovat, organizovat, spolupracovat, mluvit anglicky, pracovat s počítačem. Většina nejschopnějších vysokoškoláků a čerstvých absolventů VŠ, které znám, na školu kašle a místo přednášek se věnují smysluplnějším věcem.

Podnikatelský inkubátor by měl studentům / absloventům pomoci překonat často velkou propast mezi školou a praxí. Jako jeden z nástrojů se nabízí alternativa Business Heroes – setkávání a diskuse aktivních, úspěšných podnikatelů s těmi, kteří o podnikání uvažují. Úspěšně funguje třeba v Opavě či Ostravě.

Máte vlastní nápady, jak podpořit zaměstnanost na Krnovsku? Přispějte do diskuse na našich FB stránkách. Pěkný den,

Tomáš Hradil

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back To Top