skip to Main Content

Podnikatelský inkubátor pro Krnov

Naší předvolební kampaní rezonuje výraz „prosperující město“. Má vůbec městský úřad výraznější možnosti, jak podpořit vznik pracovních míst? Myslíme si, že má. Velká většina českých měst a obcí bohužel veškeré své představy o prosperitě vidí v budování průmyslových zón. Po něm často následuje marné čekání na velkého investora (příklad z Holešova).

V krnovské zóně je zaměstnáno zhruba 500-600 lidí. Je to jen malý zlomek celkové zaměstnanosti. Náklady na vybudování takové zóny jsou v řádech stovek milionů. Pro zajímavost největší krnovské podniky (Karnola, Strojosvit…) měly před rokem 1989 více než 2000 zaměstnanců. Jak ale píše ekonom Glaeser, věk průmyslových měst skončil. Zamáčkněme slzu a zamysleme se co dál…

Pořád ještě má smysl hledat investory, ne že ne. Zaměstnanost v Krnově ale nespasí. My se chceme zaměřit na rozvoj lokální ekonomiky. Co si pod tímto duchaplným výrazem představit? Tak třeba fungující malé podnikání, živnostníky, nové progresivní obory, služby, cestovní ruch, bio-zemědělství, start-upy…

Nakopnout lokální ekonomiku nelze ze dne na den, je to běh na dlouhou trať a je třeba zapojit sérii nástrojů. My věříme, že je máme a jedním z nich, který bychom rádi představili, je podnikatelský inkubátor.

Neonatal_Jacoplane

Představujeme si jej jako inovativní, inspirativní prostředí, jehož výstupem bude postupný příliv nových, mladých živnostníků, firmiček, časem i větších podniků, ale také růst již fungujících. Tady jsou jeho konkrétní funkce:

a) Dočasné několikaměsíční odpuštění nájmu (případně sleva) vybavených kancelářských prostor pro nové živnostníky, firmy, projekty.

b) Prostředí pro setkávání podnikatelů, manažerů a kreativních lidí v kancelářských prostorách nové generace. Inkubátor by měl mít formu co-workingového centra / hubu.

c) Inkubátor by měl pomáhat proklestit se živnostníkům a firmám lesem byrokratických nástrah, kterými je naše země tolik typická. Je to prostředí pro spolupráci města s komerčním sektorem.

d) Sebevzdělávání živnostníků / manažerů – inkubátor je prostorem pro přednášky, workshopy a diskuse s inspirativními osobnostmi, odborníky.

e) Financování – např. drobná finanční pomoc pro nejúspěšnější podnikatelské záměry studentů, absolventů.

Inspirace z Ostavy: co-workingové centrum Viva

Otázky, které vás možná napadají…

Kolik bude inkubátor stát? Nemělo by jít o megalomanský projekt, myšlenka není postavená na velkých subvencích a finanční pomoci. Inkubátor potřebuje jednoho zaměstnance (věříme, že v rámci reorganizace úřadu by to nemusel být úředník navíc), kancelářské prostory, prostředky na pořádní seminářů, propagaci… Jeho roční provoz by neměl přesáhnout statisíce korun, což je zlomek městského rozpočtu. Věříme také, že v této oblasti bude prostor pro čerpání některého ze státních či evrpoských dotačních titulů.

Kde bude inkubátor umístěn? Nabízí se několik variant, např. zrekonstrovat některý z menších brownfieldů (zchátralých průmyslových objektů) případně zvolit skromnější variantu formou pronájmu u některého ze stávajících pronajimatelů kancelářských prostor. Inkubátor má být rozsahem skromný.

Nebudou nové firmy zvýhodněny proti stávajícím? Nebudou. Podnikatelský inkubátor je prostředí, které mohou využívat i existující živnostníci a společnosti. Zároveň nemá jít o konkurenci stávajícím pronajimatelům kancelářských prostor. Odpuštění nájemného pro start-upy (vznikající firmy) bude vždy dočasné. Může to být impulz pro vznik komerčních co-workingových center / hubů v Krnově.

Líbí se vám myšlenka podnikatelského inkubátoru v Krnově? Máte na něj svůj názor? Zapojte se do diskuse na našem Facebooku. Další nástroje pro podporu lokální ekonomiky představíme v průběhu září…

Tomáš Hradil

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back To Top